Klimatenkät inför valet 2022

Naturskyddsföreningen Jönköping har skickat ut en enkät till alla partier som ställer upp i kommunfullmäktige i höstens val. Enkäten handlar om frågor som rör klimat och miljö. 

Under närmare 40 år har vi etablerat oss som en viktig miljöpolitisk granskare inför allmänna val. Ända sedan riksdagsvalet 1985 har föreningen skickat ut en enkät till samtliga riksdagspartier med miljöpolitiska förslag.

I en lång rad kommuner runtom i landet skickar Naturskyddsföreningens kretsar enkäter till partier i kommunfullmäktige. Föreningens granskningsarbete utgör en viktig del i det demokratiska samtalet med syfte att öka förståelsen för miljöfrågor och att erbjuda väljarna ett kunskapsunderlag inför valet.

Läs svaren från de lokala partierna

 

 

Dela

Kommentera

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras.

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.